Як вибрати ароматичні палички?
Найімовірнішим способом вибрати пахощі буде піднести паличку до носа, вдихнути її аромат і визначити, подобається він чи ні. Він навіть може спрацювати, якщо вони потрібні виключно для ароматизації приміщення. Але частіше варто брати до уваги інші властивості паличок: з яких компонентів вони складаються, як впливають на стан, за яких умов доречні.
Де є місце ароматичним паличкам?
Насправді, практично всюди. Ароматичні палички дуже різні і можуть використовуватися навіть у тих приміщеннях/умовах, де їхня присутність не здається очевидною. Так, найчастіше їх запалюють під час медитацій, занять йогою чи сеансів масажу. Але легкий аромат пахощів буде доречним у кав'ярні, кабінеті психолога чи лікаря, офісі, коворкінгу.
Для медитацій, духовних практик, занять йогою, коли палички потрібні, щоб досягти певного стану, краще взяти індійські чи непальські. Хороші палички – безосновні (у нас саме такі!). Вони зроблені вручну із суміші трав, квітів, квіткового пилку без твердої основи. Відрізняються сильним, характерним та щільним ароматом. Для більшості різновидів основною нотою під час горіння буде деревна, на яку «нашаровуються» менш інтенсивні аромати. Вони швидко заповнюють простір стійким запахом, який огортає, зігріває, заспокоює.
Японські ароматичні палички зазвичай більше подобаються європейцям, які звикли до тонких букетів. Тому добре підходять для "недуховного" застосування. Наприклад, допоможуть сховати запахи кухні в невеликому кафе, додати затишку навмисне стерильному кабінету лікаря або відкритому опенспейсу.
Незалежно від того, де зроблені палички, віддавайте перевагу безосновним. Так, вироби з основою (частіше вугільною) дешевші, але вони не такі безпечні і для дихання, і для приміщення. Вироби без основи швидше тліють, ніж горять, і наповнюють приміщення лише ароматним димом безпечних трав, без домішок у вигляді смол та чадного газу через горіння основи.
На що звертати увагу, обираючи палички?
Основних критеріїв кілька:
- Колір. Вироби на основі трав, пилку та ефірних олій ніколи не будуть надто яскравими – скоріше світло-жовтими, червоно-коричневими, шоколадними. Яскравий відтінок майже завжди говорить про використання синтетичного барвника. Перед купуванням паличок насиченого відтінку краще дізнатись, чим він зумовлений – штучною фарбою чи натуральними компонентами.
- Аромат. Запалити паличку на кілька секунд, щоб відчути аромат – не найкраща стратегія оцінки. За цей час він не встигне повністю розкритися, буде надто насиченим. Краще трохи потерти паличку пальцями та вдихнути запах із них – тепло тіла розігріє ефірні олії компонентів та дозволить адекватно оцінити букет.
- Виробник. Є індійські мануфактури та майстри, які десятками років роблять ароматичні палички для храмів. І діючі японські заводи, що колись випускали палички лише для імператора. Продукції саме таких виробників варто віддати перевагу. І триматися подалі від тої, що в надто яскравих пакуваннях із гучними написами.
- Час горіння. Занадто швидке згоряння може говорити про штучний склад. Занадто повільне – про наявність твердих частинок. Оптимально, якщо паличка горить із середньою інтенсивністю.
- Термін придатності. Чим свіжіші палички, тим повніше й гармонійніше розкривається їхній аромат.
Типи ароматів, і як вони впливають на людину
Глобально всі існуючі пахощі можна зарахувати до однієї з наступних категорій:
- Заспокійливі – допомагають видихнути та заспокоїтися, коли фізичне чи емоційне навантаження занадто велике. Під час стресу знижують тривожність, напруження. Такими властивостями володітимуть палички, у складі яких присутні сандал, герань, чайне дерево, ваніль, лотос.
- Стимулювальні – повертають бадьорість та працездатність, відновлюють пам'ять, допомагають довше концентруватись на завданнях, глибше розуміти суть предметів. Про стимулювальні властивості свідчить присутність апельсина та всіх цитрусових, кориці, кедра, розмарину, пачулі, фенхелю.
- Захисні – допомагають «закритися» від різноманітних негативних впливів та енергії. Підтримують під час публічних виступів у роботі з людьми. Для захисту добре обирати аромати, в яких є ладан та шавлія, жасмин та розмарин, ялівець, лимон, гвоздика.
- Адаптогени – це ті ароматичні палички, що допомагають тілу та розуму адаптуватися у найширшому сенсі. До зміни сезонів, до іншого часового поясу, до нового робочого графіка чи колективу. До адаптогенів відносяться троянда, материнка, мигдаль, мирра, м'ята, жасмин, лавр.
- Зігрівальні – такі аромати, впливаючи на мозок та його залози, допомагають зберігати тепло, навіть коли немає можливості випити гарячого чаю, потримати руки у теплій воді або накрити плечі пледом. Особливо добре з цим завданням справляються кориця, троянда, евкаліпт, мигдаль, герань.
- Охолоджувальні – добре охолоджують і розум, і тіло, розслаблюючи та позбавляючи від надмірної метушливості. Такі здібності бачимо у лаванди, сандалу, меліси, ладану, лимону, фіалки.
Форма та основа
Хоча пахощі у вигляді паличок найпоширеніші, це не єдина форма їхнього існування. Також вони можуть бути у вигляді:
- конусів – вони швидше горять, виділяють більше диму та швидше обкурюють приміщення;
- порошку – його сиплять невеликими гірками або у вигляді певних сакральних символів, а потім підпалюють;
- спіралі – вважається, що така паличка у процесі згоряння створює енергетичний канал, потік, через який можна контактувати з божествами;
- сангу – порошку, який роблять із дуже смолистих, насичених трав. Завдяки цій смолистості він легко спалахує, швидко горить і блискавично наповнює повітря густим ароматом.
Сьогодні можуть зустрічатися й інші фігурні різновиди ароматичних паличок, як, наприклад, серця зі стружки Пало Санто, які по суті – конуси.
Про способи горіння
Залежно від того, як швидко спалахують і наскільки довго горять, ароматичні палички можуть бути:
- горючими – це якраз палички та конуси. У складі є горючі компоненти (кора дерева, наприклад), які швидко спалахують і підтримують тління. Ну, або горюча основа у випадку з паличками.
- негорючими – наприклад, ладан чи деякі порошки. Щоб їх запалити, знадобиться деревне вугілля, а в ідеалі – й спеціальний посуд, щоб у процесі горіння вистачало кисню.
Знання всіх перерахованих різновидів – прямий шлях до правильних пахощів. Тих, що найкраще підходять саме вам – впливають певним чином, зручні у використанні, горять саме так, як треба.