Як вибрати індійські пахощі?
Пахощі як спосіб ароматизації приміщень, очищення, спілкування з вищими силами використовуються в різних культурах – в Індії, Китаї, Непалі, Японії. Згодом їх стали використовувати і в тих країнах, де вони не є частиною традиційної культури. І якщо говорити про світову популярність, то найбільш затребуваними, відомими залишаються натуральні пахощі з Індії.
Індійські пахощі: застосування, склад, властивості
Пахощі в Індії знаходять застосування всюди. Без них не можна уявити святилища та храми, ритуали пуджу. І повсякденне життя індійців також. Тому що ароматичні палички йдуть у хід, коли потрібно прибрати неприємний запах у домі чи подякувати Богові, впоратися з хворобою чи запросити удачу, покращити матеріальний стан чи знайти гарну роботу. Ними користуються всі касти та стани, причому з дуже різним рівнем добробуту. Тому індійські пахощі можуть відрізнятися за якістю.
Якісні пахощі складаються лише з натуральних компонентів:
- прянощів та спецій;
- деревини сандалу;
- коріння та листя рослин;
- квіткового пилку та квітів;
- кори;
- меду.
Процес їхнього виготовлення схожий на те, як випікають пряники. Всі компоненти подрібнюються на тонкий порошок, змішуються до однорідності з невеликою кількістю рідини. З суміші, що називається масала, формують тонкі палички, а потім сушать. Загальна технологія не робить усі палички ідентичними. Різні мануфактури використовують різну за якістю сировину, а рецептури, співвідношення інгредієнтів тримають у секреті.
Індійські пахощі: різновиди
В Індії роблять пахощі різного типу:
- Вугільні палички. В їхній основі – тонка смужка бамбука, вкрита масою з вугільного пилу та ароматичних компонентів (трави, квіти, мед). Щоб зробити палички привабливими зовні, до складу часто додають барвники. Ця суміш із вугілля та барвників сильно димить, може викликати шкірні подразнення, кашель, сльозотечу. Такі палички недорогі й навіть можуть використовуватись, але тільки на свіжому повітрі.
- Пахощі зі стружки – палички та конуси. Складаються з подрібненої стружки та ефірних олій. Інтенсивно горять із виділенням великої кількості диму, тому їх люблять використовувати у храмах – за короткий час аромат наповнює навіть величезне приміщення.
- Безосновні палички. Вони – найскладніші у виготовленні, оскільки зроблені з величезної кількості подрібнених компонентів. Деревина ароматних дерев, пилок, мед, спеції та прянощі, квіти та фрукти подрібнюються, змішуються в тістоподібну масу, з якої формують палички. Вони дорожчі і ламкі, але безпечні й мають чистий аромат.
- Пахощі з «пластиліну». Мова не про хімічний пластилін, а про особливепластичне тісто, до якого додають компоненти з сильним запахом. Вони приємно пахнуть, але активно горять – для індійського храму або саду підійдуть ідеально, а в маленькій квартирі можуть бути навіть небезпечними.
Щоб вибрати індійські пахощі правильно, важливо спочатку визначити потрібний формат. Всі перелічені різновиди мають свої переваги, але нюансів немає тільки у безосновних паличок – вони безпечні, добре пахнуть, і запалювати їх можна як у будинку, так і на вулиці.
Склад: акцент на натуральності
Ароматичні палички маленькі, і може здатися, що не завдадуть шкоди, навіть якщо у складі є барвники та ароматизатори. Але вони горять, і разом із димом ці речовини потрапляють у повітря, а звідти – у легені. Токсичні елементи можуть всмоктуватись у кров, а деякі назавжди осідають у дихальній системі, звідки організм не здатний їх вивести. Тому склад має значення:
- Палички з основою – це тління ароматних компонентів + вугільного пилу + бамбукової основи. Вугільний пил горить без запаху, але викидає в навколишній простір небезпечні продукти горіння. Що менше сторонніх матеріалів згорає, то безпечніше для дихальної системи. Тому безосновні палички – на першому місці у неоголошеному рейтинзі безпеки пахощів.
- Є різниця, зроблена паличка з ефірних олій, трав та фруктів, або з недорогої деревини, дешевого вугільного пилу та ароматизаторів. Тому що деякі синтетичні речовини можуть бути дуже небезпечними. Наприклад, діетилфталат, що викликає астму, незворотні зміни у роботі ендокринної системи. Чим дешевші індійські пахощі, тим дешевші компоненти в них і тим вищий ризик, що дим таких паличок буде токсичним. Висновок – не завжди хороші пахощі з Індії будуть дорогими, але нехай надто низька вартість вас відлякає.
- Натуральний склад – не 100% благо. Важливо, щоб він був зрозумілим та не перенасиченим. З ризиків – «конфлікти» компонентів, використання локальних трав із недослідженим впливом. Рішення – брати пахощі на основі тих компонентів, що використовуються століттями та перевірені часом: сандал, квіти НагЧампа та ін.
Аромат та його вплив
Аромат – одночасно і першорядний, і другорядний параметр вибору. Який сенс у приємному запаху палички, якщо використовувати її незручно? Саме тому до вибору аромату краще перейти наприкінці, коли зрозуміло головне:
- пахощами буде зручно користуватися – потрібно купити підставку;
- вони натуральні та безпечні.
Вибирати аромат індійських пахощів складно. По-перше, їх багато. По-друге, вони досить насичені, десь схожі, але можуть помітно відрізнятися за типом впливу. Якщо спробувати хоч якось класифікувати всі аромати, то ароматні палички можуть бути:
- пряними тією чи іншою мірою;
- мускусними, деревними;
- солодкими, часом до нудотності;
- терпкі, з ледь вловимою гіркуватістю;
- гоструваті, пекучі;
- кисло-солодкі;
- з переважаючими нотами певної рослини – наприклад, сандала.
Існують відмінності ще й у способі впливу на стан, тіло, мозок. Іноді схожі аромати можуть по-різному впливати на людину. За типом такого впливу вони можуть:
- Заспокоювати – утихомирюють нервову систему, дихання, серце після фізичних та розумових навантажень. Позбавляють від тривожності, марних переживань.
- Стимулювати – такі пахощі чудово впораються із сонливістю, покращують концентрацію, працездатність, допомагають зібратися та організуватися.
- Адаптувати – існують запахи, які через вплив на нервові рецептори можуть допомогти людині адаптуватися до нового. Причому, до будь-якого нового – графіка роботи, рівня навантаження, колективу.
- Захищати – індійці впевнені, що пахощам під силу захистити навіть від негативної енергії. Але не лише від неї, а й від вірусів, бактерій. Палички роблять з використанням ефірних олій, деякі з яких діють як антибактеріальні засоби, антисептики.
- Охолоджувати – такі аромати допомагають тілу впоратися зі спекою і одночасно немов утихомирюють внутрішній вогонь, що не дає тверезо мислити. Вони – не про спокій, а, швидше, про баланс.
- Зігрівальні – такі властивості мають спеції, тому більшості відомо, як добре запахи вміють повертати тілу тепло.
Спираючись на ці класифікації, можна обирати запах паличок, виходячи з того, які відтінки вам подобаються у повсякденному житті. І який результат хочете отримати за їх допомогою.
Найпопулярніші індійські пахощі
Попри деяку специфічність, існують й такі індійські ароматичні палички, що подобаються більшості:
- Сандалові – мабуть, найуніверсальніші з усіх. Одночасно розслаблюють та тонізують, допомагають концентруватися. Здатні очищати ауру людини та простір навколо неї.
- Ванільні – теплі, знайомі, апетитні. Палички зігрівають, розслаблюють та заспокоюють. Попри «індійське» походження, пахнуть не надто нав'язливо.
- Туласі – палички з популярним в Індії базиліком певного сорту. Вони добре освіжають і тонізують, підтримують нервову систему, імунітет. Мають знайомий запах помірної насиченості.
- НагЧампа – до цих паличок входять квіти священного для індійців дерева НагЧампа. Вони мають незрівнянний аромат і потужні очищувальні властивості. Палички чудово підходять для медитацій, занять йогою.
Перераховані індійські пахощі входять до ТОП продажу нашого магазину. Як правило, вони подобаються більшості та відрізняються гармонійним ароматом середньої інтенсивності. І добре підходять для першого знайомства з пахощами, коли немає часу заглиблюватись до відмінностей.